Allianz Arena

Budowa Allianz Arena w Monachium wraz z największym w Europie parkingiem wielopoziomowym została ukończona zgodnie z harmonogramem. Systemy Viega wniosły swój cenny wkład w dziedzinie instalacji wody użytkowej i instalacji sanitarnych. (zdjęcie: Allianz Arena München Stadion GmbH)

Ekskluzywna architektura i instalacje wewnętrzne zaprojektowane z dbałością o najmniejsze szczegóły

Chyba każdy musi przyznać, niezależnie od tego, czy jest fanem piłki nożnej czy nie oraz jakiemu klubowi kibicuje, że FC Bayern Monachium to zespół nie tylko odnoszący niezwykłe sukcesy piłkarskie, lecz również potrafiący stworzyć na boisku pasjonujące widowisko. Zachwyt budzi również Allianz Arena, będąca swego rodzaju salonem FCB.

Jednak wrażenia zapewniają nie tylko oglądane tu mecze. Goście obserwujący mecze z loży VIP są zachwyceni również wystrojem wnętrza. Nic dziwnego. Roczna opłata za wynajem jednej ze 106 loży wynosi od 90.000 do 240.000 euro – niemało jak na 50 m². Lecz w zamian za to „dzierżawca“ może samodzielnie dobrać wyposażenie i aranżację pomieszczenia – może zażyczyć sobie nawet łazienki z prysznicem. I właśnie to indywidualne podejście wymagało „mistrzostwa” od firmy odpowiedzialnej podczas budowy stadionu za wykonanie instalacji.

Elastyczność i oszczędność czasu

Okres między terminem wykonania projektu wykończenia każdej loży a terminem ukończenia prac był niezwykle krótki. Aby sprostać indywidualnym życzeniom klientów, wykonawca instalacji wodno-kanalizacyjnych i grzewczych sięgnął po system zabudowy podtynkowej Steptec. System zapewnia z jednej strony bardzo szybki montaż, a z drugiej strony niezwykłą elastyczność. Dzięki temu instalatorzy mogli zmontować stelaże podtynkowe w warsztacie. Na budowie do montażu wystarczyło kilka tylko czynności. Taktyka ta pozwoliła na realizację nawet najbardziej nietypowych aranżacji. Efekt? Każda loża i każde pomieszczenie sanitarne są wykonane według indywidualnego projektu.

Dodatkową oszczędność czasu przy realizacji instalacji wody użytkowej zapewniła technika połączeń zaprasowywanych Viega – zwłaszcza przy układaniu ośmiu kilometrów systemu instalacyjnego ze stali nierdzewnej Sanpress w Allianz Arena. Bowiem możliwość bezpiecznego zaprasowania złączek o rozmiarze „XL“ o średnicy od 76,1 do 108,0 mm w zaledwie kilka sekund pozwoliła zaoszczędzić wiele cennego czasu przed gwizdkiem rozpoczynającym mecz inauguracyjny.

Obiekt Allianz Arena
Miejscowość Monachium, Niemcy
Rok 2005
Rodzaj obiektu Nowy budynek
Powierzchnia 171000 m2
Zakres zastosowania Sport i czas wolny
Architekt Herzog & de Meuron, Basel
Projektowanie Elin GmbH & Co KG, Linz
Instalacja Stürzer, Aindorf
Powrót