Pentagon

45 km przewodów zasilających w największym budynku biurowym na świecie – Pentagon nad rzeką Potomac w stolicy Stanów Zjednoczonych

Galeria zdjęć

Fakty

Obiekt Pentagon
Miejscowość Washington, D.C., USA
Rok 2011
Rodzaj obiektu Renowacja
Powierzchnia 344280 m²
Zakres zastosowania Budynek użyteczności publicznej
Instalacja Southland Industries, Garden Grove, California

Pełen opis

„Made in Germany” w Pentagonie, Washington, D.C.

Najpotężniejsze siły zbrojne świata są dowodzone z „najpotężniejszego” budynku biurowego świata. Od 1943 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych mieści się w Pentagonie. Ten „pięciobok” wybudowano na brzegu rzeki Potomac w Washingtonie, D.C. Wcześniej różne biura ówczesnego Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych były rozrzucone po całej stolicy. Każda z pięciu fasad zewnętrznych Pentagonu, czyli po polsku pięcioboku, ma długość 280 m. 28 kilometrów korytarzy łączy biura o łącznej powierzchni 344.000 metrów kwadratowych. Zaledwie osiem minut trwa maksymalnie przejście z jednego punktu budynku do dowolnego innego miejsca.

Profipress – najlepszy wybór

Przy generalnym remoncie tak olbrzymiego obiektu trzeba zmierzyć się z dużymi wyzwaniami czasowymi i finansowymi. W latach 1994-2011 Pentagon przeszedł generalny remont, który kosztował 5,3 miliarda dolarów. Przy tak prestiżowej inwestycji największą wagę przykładano do jakości i ekonomiczności. Po intensywnych poszukiwaniach wybór wykonawcy instalacji sanitarnych i grzewczych padł na wytrzymały i ekonomiczny system instalacyjny z miedzi Profipress (wg standardu amerykańskiego).

45 kilometrów bezpiecznych przewodów

Marv Wheeler z firmy wykonującej instalacje Southland Industries poza trwałością docenia inne cechy Profipress: „Dzięki technice połączeń zaprasowywanych połączenia rurowe są znacznie trwalsze i bezpieczniejsze od połączeń lutowanych. Ponadto czas wykonania instalacji skrócił się dzięki zaprasowywaniu równo o połowę.” To ważny argument przy 45 km przewodów. Tradycyjnie w Stanach Zjednoczonych rury miedziane są lutowane. Od czasu wprowadzenia Profipress na rynek amerykański technika połączeń zaprasowywanych na zimno „Made in Germany“ zyskuje coraz większą popularność.