Stacja badawcza na Antarktydzie

© Architects: IMS Ingenieurgesellschaft / bof architekten / m+p consulting; Photographer: Rakesh Rao/NCAOR

Minus 40°C – ciepło i woda nawet w ekstremalnie nieprzyjaznych miejscach. Indyjska stacja badawcza na Antarktydzie

W oazie antarktycznej „Larsemann Hills”, gdzie panują temperatury nawet minus 40°C, mieści się uruchomiona w 2012 roku indyjska stacja naukowo-badawcza nosząca nazwę „Bharati” na część hinduskiej bogini mądrości i wiedzy. Aby mądrość i wiedza dobrze rozkwitły na tym odizolowanym od świata i nieprzyjaznym kontynencie, niezbędne do przetrwania jest zapewnienie pracującym tu naukowcom ciepła i wody.

Zadanie specjalne: glikol w wodzie grzewczej

Do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej stosuje się kerozynę, która do temperatury minus 54°C pozostaje w stanie ciekłym. Do napowietrzania zbiornika zainstalowano system instalacyjny Sanpress Inox G firmy Viega, który wybrano ze względu na jego trwałą odporność na transportowane media. Zazwyczaj system Sanpress Inox G stosuje się do instalacji gazu i oleju opałowego.

Do wykonania rozdzielni ogrzewania zastosowano system Prestabo. Aby nie dopuścić do zamarznięcia wody grzewczej, dodano do niej glikol L o stężeniu 57 procent. Firma Viega zbadała reakcję uszczelek EPDM na tę ekstremalnie wysoką zawartość glikolu. Efekt? Uszczelki złączek zaprasowywanych można stosować bez ograniczeń do mieszanki wody grzewczej. A ponadto nadają się do temperatur roboczych od minus 40°C do plus 80°C, które w „Bharati“ są raczej nieprawdopodobne.

Bakterie Legionella mogą spowodować zagrożenie dla całej misji

W tym odległym miejscu higiena wody użytkowej odgrywa szczególnie ważną rolę. Zakażenie bakterią Legionella lub podobnymi szkodliwymi mikrobami byłoby katastrofą nie tylko dla badaczy, lecz stanowiłoby zagrożenie dla całej misji.

Dlatego zastosowano tu system Sanpress Inox z rurami ze stali nierdzewnej 1.4521. Stałą temperaturę wody na poziomie 60°C gwarantują zawory regulacyjne do cyrkulacji cwu Easytop. Ich urządzenie do dezynfekcji termicznej skutecznie chroni instalację przed rozwojem bakterii Legionella. Zawory do pobierania próbek Easytop umożliwiają regularne sprawdzanie jakości wody.

Przynajmniej przez 20 lat 25-osobowy zespół będzie pracował przez cały rok w „Bharati“ w ekstremalnych warunkach – również dzięki technice „Made in Germany".

Obiekt Antarctic Research Station
Miejscowość Antarktyda
Rok 2012
Rodzaj obiektu Nowy budynek
Powierzchnia 2000 m2
Zakres zastosowania Edukacja nauka
Architekt bof Architekten GbR, Hamburg
Projektowanie Kaefer Construction GmbH, Bremen
Instalacja YIT Germany, Leverkusen
Powrót