Zrównoważony rozwój

Aby opracować realne rozwiązania przyszłościowe, przed każdym nowym projektem musimy zadać sobie następujące pytania: jak zrównoważony i wydajny jest nasz projekt? Jakie są tego konsekwencje? Jaki wkład wnosimy na rzecz społeczeństwa i środowiska? Jakie procesy musimy przemyśleć na nowo, a co powinniśmy utrzymać?

Im bardziej szczegółowe jest planowanie, tym bardziej zrównoważone i zasobooszczędnie możemy budować. W Viega World postępujemy dokładnie tak samo, dzięki czemu wyznacza nowe standardy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nie bez powodu Viega World otrzymał już certyfikat DNGB z najwyższym poziomem oceny „Platyna” przed ukończeniem budowy.

W Viega World zrównoważony rozwój łączy się ze zdrowiem i ochroną klimatu. Prawdziwie zrównoważone działanie jest możliwe tylko wtedy, gdy spojrzymy na wszystkie obszary w sposób całościowy i połączymy je ze sobą. W Viega World zastosowaliśmy metodologię BIM (Building Information Modeling), która pozwoliła nam zaplanować, gdzie można zaoszczędzić energię, zachowując jednocześnie jakość wody użytkowej, a także jakie procesy należy zoptymalizować. Wspierał nas Instytut Fraunhofera ISE.

Wspólnie udało się stworzyć projekt, który jest dziś wyjątkowy pod względem konstrukcji – a jego koncepcja energetyczna ma zastosowanie również do przyszłych budynków.

W ten sposób Viega World stała się wzorcowym przykładem przyszłościowego, neutralnego dla klimatu budownictwa wśród budynków edukacyjnych.

Sebastian Herkel, Fraunhofer ISE Institut

Viega World jako budynek neutralny dla klimatu

Wymagania energetyczne stawiane Viega World były od samego początku bardzo wymagające: należy uwzględnić wysokie bezpieczeństwo dostaw, zmienny stopień wykorzystania infrastruktury edukacyjnej oraz – zwłaszcza w aspekcie możliwości przenoszenia na inne nowe budynki – kwestię ekonomiczności.

Udało się nam sprostać tym wymogom dzięki:

  • ocieplonej elewacji budynku zgodnie z aktualnymi wymogami (KfW-Effizienzhaus 55),
  • kilku tysiącom metrów kwadratowych instalacji fotowoltaicznej, 
  • wykorzystaniu ogrzewania z sieci z sąsiedniego zakładu produkcyjnego,
  • wykorzystaniu potencjałów zmiany obciążenia w budynku z zastosowaniem pomp ciepła,
  • energooszczędnym systemom zaopatrzenia w wodę użytkową

Ich moc wynosi już około 375 kWh na ogrzewanie/chłodzenie w centrum szkoleniowym. Do tego dochodzi pompa ciepła powietrze/woda i woda/woda o mocy ponad 730 kWh.

Szczególną cechą koncepcji energetycznej Viega World jest to, że można ją powielać i natychmiast przenosić do innych budynków. To jest wyjątkowe. Viega przyczynia się tym samym do neutralności klimatycznej sektora budowlanego.

Sebastian Herkel, Fraunhofer ISE Institut

Zrównoważony rozwój w firmie Viega

Jako lider innowacji w naszej branży nie patrzymy tylko w przyszłość. Dążymy również do tego, aby jak najlepiej ją kształtować. W tym celu wykorzystujemy technologie i rozwiązania, które zachowują i chronią nasze środowisko. Zrównoważony rozwój jest integralną częścią naszego korporacyjnego DNA. 

DOWIEDŹ SIĘ WIĘCEJ